panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

Życie zwykle nie jest usłane różami i nasze stosunki z szefem mogą nas doprowadzać do szału

Niestety często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać w pracy. Powodów może być niestety kilka.
Są tacy, którzy mają pracę marzeń. Po prostu wszystko im odpowiada: miejsce pracy, kierownik, godziny pracy, ludzie z pokoju, obowiązki oraz nawet wynagrodzenie.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu ludzi jest pewnie niewiele, gdyż cuda rzadko się zdarzają. Dużo jest jednak osób, które mówią, że minusy ich pracy wydają się być na tyle nieirytujące, że są w stanie sobie z nimi jakoś poradzić. Niekiedy niestety sytuacja jest tak bardzo nie do zniesienia, że warto pomyśleć o odwrocie. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas poszukiwanie nowej pracy. Gdy w końcu ją znajdziemy, to w dotychczasowym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono ciągnąć się nawet do 3 miesięcy (zależnie od tego, ile lat tam pracowaliśmy). Jednak można zasugerować szefowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jest to najkorzystniejsze wyjście dla tych, którym zależy na czasie albo dla tych, którzy nie mogą już wytrzymać tkwienia w znienawidzonym miejscu. Można zasugerować przełożonemu jakąś konkretną datę.

Ciekawią Cię opisywane dane? Wejdź na nowy wpis (https://ulgaoddlugu.pl/upadlosc-konsumencka-czym-jest-i-czy-warto-z-niej-skorzystac/) a zapewne dowiesz się nowych rzeczy, które Cię zainteresują.

Może, ale wcale nie musi się on z nią zgodzić. Powinniśmy jednak starać się dojść do ugody. Możemy przykładowo zaproponować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze pracować w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze stanowisko. Powinniśmy wtedy też zużyć nasz zaległy urlop.

Istotne wydaje się być to, żeby zdawać sobie sprawę, że takiego rodzaju porozumienie trzeba zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w żadnym wypadku nie wchodzą tutaj w grę.

Comments are closed.