panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

Zbliżający się nowy rok i dość poważne zmiany w dziedzinie kredytów. Co się ulegnie zmianie i jakie to ma dla nas znaczenie?

W bankowości, tak jak w pozostałych dziedzinach zmiany postępują błyskawicznie i potrafią być niezwykle konkretne, wpływające na życie wielu z nas. To nie jedynie zmiana detali, jak inne karty kredytowe, ale większe i mocniej wpływające na nasze życie, zmiany. Tak się dzieje też w tym roku, tym bardziej, że przed nami zmiany w dziedzinie kredytów hipotecznych. Powinniśmy przygotować się na te zmiany i wiedzieć dokładnie, co się zmieni. Zmiany, które nas czekają mają swoje pozytywne, ale jednak też negatywne strony.

amerykańska karta kredytowa

Autor: TheTruthAbout
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej dostrzeganą zmianą jest wzrost w kwestii wkładu własnego. Dzisiaj to prezentuje się tak, że kredytobiorca musi wykazać się wkładem jedynie na poziomie pięciu procent wartości danej nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład wzrośnie już do 10 procent. Wydaje się mało, jednakowoż jest to spora podwyżka, gdyż zakup mieszkania to dodatkowe koszty, jak podatek PCC, czyli dwa procent wartości rynkowej nieruchomości, lecz także wycena nieruchomości, opłata dla notariusza czy prowizje bankowe. To znaczy, że przykładowo kupno mieszkania o wartości trzystu tysięcy złotych będzie skutkował posiadaniem swojego wkładu w kwocie 40 – 50 złotych. Dla wielu z nas to wielkie pieniądze, wręcz trudne do zdobycia. Ponadto, taki wkład własny nie powinien pochodzić z kredytu. Więcej szczegółów na stronie .

karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje jednakże możliwość zdobycia kredytu bez wkładu środków własnych. Dzieje się tak w sytuacji zakupu nieruchomości nieoszacowanej. Na rynku jest pewna ilość banków, które definiują rekomendację na temat wkładu własnego trochę inaczej. A mianowicie, że do takiego wkładu można zaliczyć różnicę pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a wartością transakcyjną. To oznacza, iż jeśli wycena nieruchomości (zobacz pożyczka pod nieruchomość) wykaże, iż rynkowa wartość plasuje się wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie wliczona do wkładu własnego. Na pewno to rozwiązanie pomoże osobom bez szans na środki własne w normalnym wymiarze. Zerknij koniecznie tu – .

Zmianie również ulegną niektóre przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co jesteśmy w stanie już dziś zrozumieć te zmiany będą raczej dość dobre. Jednocześnie, jak to najczęściej bywa w tego typu zmianach, to co dla jednych osób będzie bardziej pomocne, innym może nie przypaść do gustu. Dlatego również takie przepisy trzeba interpretować zdecydowanie w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednakże wszystko wychodzi w praktyce, więc należy poczekać na wejście przepisów w życie i wtedy zobaczyć, jak działają te zmiany.

Comments are closed.