panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

W jaki sposób przygotować się na letni wypad w góry

Zamierzasz spędzić czas wolny w górach? To bardzo dobry pomysł, ale do takiej wyprawy trzeba się rzetelnie przygotować. Nadzwyczaj ważna będzie twoja forma, a także rynsztunek, który zamierzasz ze sobą wziąć. Od zawartości plecaka zależy nie tylko twój komfort, ale również bezpieczeństwo w trakcie górskiej ekskursji. Jakie wyposażenie zabrać z sobą w góry, przeczytasz w poniższym artykule.

zobacz

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle istotny będzie wybór plecaka na eskapadę w góry. Z pewnością nie może być on zbyt ogromny, w górzystym terenie wszelkie zbędne pół kilo da ci w kość. Plecak powinien mieć dużo kieszonek wewnętrznych oraz względnie zewnętrznych, a także sposobność przypięcia na zewnątrz ponadplanowego sprzętu. Dobierz plecak raczej wąski (wygodny w skalnym terenie), dwukomorowy (łatwo się wtenczas dostać do ciężkich rzeczy, umieszczonych na dole), nieodzownie wyposażony w pokrowiec zabezpieczający i dobrany do twojej sylwetki. Plecak (plecak wyprawowy) powinien mieć pasek biodrowy, a bardzo korzystny byłby też pas piersiowy.

Nawet gdy masz zamiar zanocować w schroniskach, musisz być nastawiony na to, iż mogą być one zatłoczone i wypadnie ci spać w warunkach całkiem spartańskich – pod stołem w jadalni bądź na podeście schodków, a być może nawet na łączce obok schroniska. Powinieneś być na to przygotowany. Dlatego zabierz z sobą karimatę, najodpowiedniej dwuwarstwową oraz ochronioną od spodu termiczną folią. Obowiązkowy jest też śpiwór. Nowoczesne śpiwory są leciutkie, ważą około kilograma, a posiadają niezwykle dobre parametry cieplne.

W górach

Autor: Matt Kowal
Źródło: http://www.flickr.com

Nieodzowny jest komplet profesjonalnych planów i kompas. Warto zaopatrzyć się w mapnik, wtedy nawet podczas złej aury bez problemu zdołamy analizować mapę. Laminowane mapy są dobre, jednakże podczas uporczywego deszczu w końcu wilgoć dostaje się pod warstwę osłonową i niszczy mapę.

Masz jeszcze minutę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do kolejnej witryny, na której przygotowaliśmy szczegółowe artykuły – najedź na link sri lanka last minute z niemiec.

Dobrze jest zabrać z sobą kijki trekkingowe, ułatwiają one poruszanie się po górskich dróżkach.

Ale najważniejsze będą buty – mocne, nie przepuszczające wody, za kostkę (unikniesz dzięki temu kontuzji) i z podeszwą o dobrym protektorze, ażeby nie ślizgały się na mokrej skale.

Dziś wszelkie nieodzowne akcesoria możesz kupić nie opuszczając domu, starczy w internecie wbić wyrażenie: sklep turystyczny warszawa.

Comments are closed.