panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

Początek prowadzenia firmy a rozliczenia roczne PIT

Zadaniem każdego biznesmena jest rozliczenie przychodów otrzymanych w przeciągu roku podatkowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jak też innych źródeł – jeżeli zostały osiągnięte.

Mama i dziecko

Autor: Haylee Sherwood
Źródło: http://www.flickr.com
banki

Autor: Wheeler Cowperthwaite
Źródło: http://www.flickr.com
Zastosowanie odpowiedniego zeznania rocznego uzależnione będzie od wybranych zasad opodatkowania firmy, które zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Dla każdej z dostępnych odmian opodatkowania skonstruowano odrębne blankiety służące do rozliczenia dochodów uzyskanych z odpowiednich źródeł. Musimy też mieć na uwadze, że przy różnych sposobach rozliczeń panują trochę odmienne zasady możliwych do potrącenia ulg. Rozrachunki roczne przy ogólnych zasadach podług skali podatkowej PIT-36. Z pewnością podatnicy rozliczający się na regułach ogólnych według skali muszą zastosować do rozliczenia dochodów z firmy zeznanie PIT-36. Co ważne, w konkretnym zeznaniu mogą zostać udowodnione przychody otrzymane jedynie ze źródła objętego progresywnym podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-jakie-sa-podstawowe-zasady-bhp-w-biurze). Jest to pomyślne rozwiązanie dla biznesmenów pracujących także na etat w drugiej firmie, albowiem na jednym blankiecie powinny rozliczyć całość otrzymanych przychodów, a to znaczy o wiele mniej formalności.
Sporządzoną deklarację roczną co do reguły trzeba donieść do odpowiedniego urzędu niepodatkowego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Formularz przeznaczony jest również do rozliczenia dochodów dla osób rozliczających się łącznie z współmałżonkiem czy też samotnie wychowujących maluchy. Całkowicie inne rozliczenie roczne pit wiążą podatników, jacy wyselekcjonowali podatek liniowy.

Co do zasady muszą oni rozliczyć dochody uzyskane z pozarolniczej działalności na blankiecie PIT-36L. Co ważne, jeśli przedsiębiorca otrzymał zyski także z innych źródeł opodatkowania, wówczas powinien rozliczyć je na odrębnych blankietach.

Comments are closed.