panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

Co robi księgowy?

Od paru lat mamy w Polsce do czynienia z tak zwaną deregulacją różnych zawodów. Czy to doskonały proces, czy kiepski – czas pokaże, czy też raczej – rynek zweryfikuje jakość wyświadczanych usług (bo ich dotyczy „uwolnienie zawodów”).

samochód

Autor: Dhinakaran Gajavarathan
Źródło: http://www.flickr.com
spółka

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Deregulacja sprawiła potanienie wielu usług, choć są oczywiście firmy z ogromnym doświadczeniem, jakim klientów nie brakuje i jakie raczej cen nie zredukują. Dziś nawet jednostka po internetowym kursie rachunkowości może uruchomić swe biuro rachunkowe. Starczy iż zna pojęcia takie jak na przykład dekretacja faktur. Nie jest to co prawda zbyt mądre posunięcie, w dodatku może okazać się bardzo „bolesne” dla jej klientów, lecz tak to dziś wygląda. Dodać w tym miejscu jeszcze należy, że nieznajomość rzeczy nie zwolni od odpowiedzialności.
rozliczenia

Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com
Z tej przyczyny – pragnąc założyć własną firmę – najmądrzej jest skończyć szkołę lub uczelnię o profilu księgowym oraz uzyskać najpierw kilkuletnią praktykę na owym stanowisku. Prawo prawo telekomunikacyjne podatkowe w Polsce jest dość zawiłe, w dodatku często ulega przemianom, niekiedy „kosmetycznym”, a czasem zasadniczym. Księgowanie (zobacz systemy księgowe) natomiast to nie lekkomyślne wklepywanie informacji w rubryczki. Istotna będzie wiedza księgowego i śledzenie zmian przepisów. Przed deregulacją zawodu takową wiedzą oraz doświadczeniem należało się wykazać, aby otrzymać certyfikat księgowego, wydawany przez Ministra Finansów.

W wielu dużych przedsiębiorstwach księgowych oraz księgowo – audytorskich księgowi specjalizują się w określonych podatkach, dlatego że obsługując firmy realizujące zawiłe operacje gospodarcze jest to najzwyczajniej niezbędne.

Comments are closed.