panelarrow

Gamayacht

rejsy jachtem

Czy praca jako księgowy jest warta uwagi

Czasy nie są łatwe i bardzo trudno znaleźć pracę. Ludzie po studiach chcą teraz rozglądać za zawodem która zapewni zatrudnienie przez najbliższy czas. Czy takim właśnie zawodem jest księgowy? W poradniku przybliżymy plusy i minusy pracy księgowego.

Pieniądze

Autor: hisks
Źródło: http://www.sxc.hu

– Na pewno potrzeba mieć cierpliwość do liczb i po prostu je lubić – pisze pan Andrzej, zatrudniony przez biuro rachunkowe wrocław. – Trzeba być bardzo dokładnym i zwracać uwagę na niuanse. Czasem dosłownie szczegół, który nam ucieknie może kosztować klienta ogromne kary. Z pewnością nie można wykonywać niczego na szybko ani z założeniem że nie będzie źle. Precyzja i logiczne rozumowanie to bardzo ważne rzeczy.
Niekoniecznie trzeba mieć skończone studia ekonomiczne, by podjąć pracę jako księgowy, jednakże jak najbardziej studia takie będą przydatne.

Osoba pracująca w rachunkowości może być zatrudniona na wielu stanowiskach. Jego wypłata w istotnej mierze zależy od zakresu odpowiedzialności. Marzeniem wielu księgowych jest praca jako biegły rewident albo księgowym w dużej firmie, która ma okresowe przychody rzędu milionów. Wiąże się to z dużo atrakcyjniejszymi niż średnie zarobkami.

Słów kilka o wynagrodzeniu jakich można się spodziewać. Nie ma tu dużych stawek i w małyksięgowy (http://www.ekspert-plock.pl/)e księgowy zatrudniony w średniej firmie może spodziewać się pensji około 2000 zł. Im potężniejsza firma, tym pensja (zobacz pensja brutto kalkulator) najczęściej rośnie, ale zazwyczaj oscyluje wokół 2900 złotych. Dopiero zdobycie większego doświadczenia, specjalizacja w konkretnej dziedzinie jak np. sprawy podatków za granicą czy inne wpływa pozytywnie na zarobki. Rozmiar miasta też ma wpływ. Na przykład porządniej opłacane są usługi księgowe we Wrocławiu niż w mniejszych miastach.

Dobrą stroną bycia księgowym jest stabilność. Jeśli księgowy dba cały czas o swój rozwój i posiada wielkie doświadczenie to przeważnie zdobędzie pracę. Warto przejrzeć ogłoszenia o pracę – przeważnie widnieje na nich zaznaczenie, że szukana osoba musi mieć 2 lata praktyki zawodowej. Znowu potwierdza się to, że doświadczony ekspert da sobie rady na rynku nawet w kryzysie.

Comments are closed.